Mikrovrtáky se ve strojírenství užívají stále více
Vrtání kruhových otvorů v kovových i nekovových materiálech je jednou ze základních obráběcích metod v odvětví strojírenství. Dříve, vzhledem k aktuálnímu stavu technické vyspělosti, šlo převážně o otvory o průměru větším, než jeden milimetr, tomu také odpovídaly nástroje i strojní vybavení. Dnes se však posouváme směrem k miniaturizaci a ruku v ruce s tím i k novým možnostem v našem životě v různých průmyslových odvětvích.
Zejména elektronika dnes umožňuje využít možností, které lidem nebyly dopřány ještě před dvaceti, třiceti lety. Stačí se porozhlédnout kolem sebe po výrobcích, jako jsou mobilní telefony, notebooky a domácí spotřebiče, kde elektronické řídící systémy zajišťují plně automatický chod. A nejen to, kromě techniky v domácnosti se technický rozvoj dotkl zejména dopravy, stavebnictví, zemědělství i medicíny.
Kde se mikrovrtáky uplatní
Letectví a kosmonautika – čím dál přesnější a sofistikovanější výrobky vyžaduje tento sektor, jen si vybavte dobu, kdy se na oběžné dráze kolem Země octnul první člověk, a jaké možnosti soudobá technika měla. Dnes jde o mnohem náročnější systémy a týká se to i vývoje a výroby leteckých motorů, křídel, trupů a samozřejmě naváděcích a řídících systémů.
Automobilový průmysl – mikrovrtáky ČSN 221191 I-nastroje.cz se již mnoho let úspěšně využívají právě zde, moderní automobily se neobejdou bez elektroniky, nejsou to zkrátka staré škodovky vyráběné za socialismu, které si lidé dokázali opravit sami, jak se říká, na koleně.
Medicína – významným odvětvím pro použití mikrovrtáků je i lékařství a farmacie, jde tu zejména o moderní lékařské diagnostické a léčebné přístroje, vybavení operačních sálů, jednotek intenzivní péče i ambulantních záležitostí. Musíme se zkrátka smířit s tím, že strojírenství dnes proniká takřka všude a spolu s ním i technologie, které dříve byly jen na okraji zájmu společnosti.