Každý koberec vyžaduje občas důkladně vyčistit
Také vnímáte jako jednu z prvních věcí při návštěvě obchodů tamní prostředí z hlediska vůní? Čich je velmi zvláštní smysl, dokážeme registrovat, odlišit a zapamatovat si stovky až tisíce různých vůní i pachů a mnohdy nás také některé z nich propojují s událostmi, které jsme již prožili. Je to jakýsi reflex, který může navozovat příjemnou atmosféru a jedním z nich může být i pobyt v prodejně koberců. Všechno tam voní „novotou“, dobře víme, že každá podlahová krytina zde vystavená putovala do skladu přímo z výroby, a jsme si také vědomi, že po koberci nikdo nenašlapoval.
Jakmile si koberec koupíme a usadíme na své místo, ještě v něm setrvává ona vůně z obchodu několik dnů či týdnů a my víme, že je stále čistý, a že se po něm můžeme bezostyšně nejen bosky procházet a užívat si jeho měkkost, ale mnohdy nás to láká si na něj lehnout, nechat se zahřívat slunečními paprsky, co prosvítají skrze okno, anebo si tu s dětmi hrát nějakou deskovou hru či skládat puzzle.
Hraní na podlaze je docela přirozené, děti si tu mohou stavět kostky ze stavebnic a my si klidně můžeme položit na podlahu tácek se svačinou a s kávou. Takováto idylka funguje do té doby, dokud se vůně koberce nezačne měnit na nepříjemný štiplavý odér.
Proč koberce zapáchají
Příčiny zápachu koberců jsou zejména dvě. Tou první je rozptýlená tuková složka při vaření jídel v kuchyni, nejčastěji při smažení a pečení a při vaření polévek. Tuk se díky gravitaci usadí na podlaze a časem tu začne žluknout – oxidovat samozřejmě to o sobě dá najevo zápachem. Tehdy je čas odložit klasický vysavač, který nám s tím moc nepomůže, a přivolat firmu na čištění koberců v Praze https://www.wismont-cisteni.cz/.
Druhým důvodem, proč jsou koberce nepříjemně cítit, jsou naše chodidla. Chodíme-li často po zemi naboso, koberce nahrazují ponožky, ale i skrze ponožky do tkaniny proniká náš pot spolu s bakteriemi, které jej za vzniku zápachu rozkládají.