V čem spočívá kouzlo fitness stravy?
Rozhodli jste se, že budete žít zdravě? Chcete zhubnout, či naopak si vybudovat svalovou hmotu a fascinuje vás svět fitness? Pojďme se tedy podívat, co to znamená fitness strava.
Bílkoviny
Není asi překvapením, že fitness jídlo je založeno na vysokém obsahu bílkovin. Důležité jsou samozřejmě i ostatní makroživiny, ale prim hraje jejich správné rozložení. Bílkovin byste měli při fitness stravování přijmout 1-1,4 g na 1 kg své váhy. Proteiny by měli být z kvalitní a pokud možno průmyslově nezpracované stravy, jako je maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny a podobně. Zvláště pokud jste vegani či vegetariáni, dbejte na správný poměr bílkovin. S rozdělením makroživin vám pomůže výživový poradce, nebo existuje na internetu hodně aplikací a kalkulaček, které vám pomohou hodnoty spočítat. Pokud nezvládáte sníst požadované množství bílkovin, můžete je doplnit kvalitním proteinovým práškem.
Ovoce, zelenina a zelenina
Obecně je ovoce a zelenina zásadou zdravého jídelníčku. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů, které vaše tělo potřebuje. Také obsahují spoustu vlákniny, která je nezbytná pro správné fungování vašich střev. Zelenina se doporučuje ke každému jídlu. Zkuste si najít takovou, která vám chutná, různě ji ochucujte a uvidíte, jak si na její konzumaci zvyknete.
Dopřejte si s rozumem
Přejít na fitness stravu nebo se snažit zhubnout neznamená, že okamžitě ze svého jídelníčku vyházíte vše, co se vám zdá nezdravé. Pokud to nebudete jíst denně, není problém si dát čokoládovou tyčinku, burger nebo pizzu. Všechno záleží na dlouhodobém složení jídelníčku. Tím, že si budete něco, na co máte velkou chuť odpírat, ničeho nedosáhnete. Jednou vás chutě doženou a vy poté sníte více, než jste původně chtěli. Stane se z toho začarovaný kruh. Jídlo není o omezování, ale o rozumném příjmu.
Fitness strava není drahá
Častý argument, který v této souvislosti slýcháme je, že zdravá či fitness strava je drahá. Ale nemusí tomu tak být. Kvalitní strava jde vytvořit ze základních potravin. Sledujte akce, nakupujte jídlo do zásoby, pokud na to máte kapacitu úložného prostoru. Zeleninu a ovoce kupujte sezónní, nebo v případě nutnosti i mraženou, která bývá často levnější. A pamatujte, že ty nejdražší výrobky nemusí nutně znamenat, že jsou nejkvalitnější.